תפריט ניווט מהיר
משרד עו"ד ונוטריון בחיפה - דנה שביט
אשמח לעזור בכל שאלה

סגירת תיק במשטרה

אם נחקרת פעם במשטרה בחשד כלשהו, הרי שנפתח לך תיק, ובמקרים לא מעטים התיק נותר פתוח. לעיתים הדבר נודע לך רק במצבים מסוימים, בהם קיומו של התיק מפריע להתנהלותך בחיים, במצב של התקדמות בקריירה, קבלה למקום מגורים, התמודדות על תפקיד ציבורי וכדומה.
ניתן לסגור את התיק, אך לשם כך מומלץ להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה ומומחה לעניין.

סגירת תיק במשטרה
משרדנו מתמחה במתן שירותים בתחום הפלילים, לקבלת ייעוץ השאירו פרטים

סגירת תיק במשטרה – שאלות ותשובות

כאשר אדם נחקר תחת אזהרה במשטרה, נפתח על שמו באופן מיידי תיק פלילי שמהווה רישום משטרתי.

כאשר החקירה הסתיימה והוחלט שלא להגיש כתב אישום, התיק ייסגר באחת מ-4 עילות אפשריות: חוסר ראיות, נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין, חוסר אשמה או הסדר מותנה.
רק העילה של חוסר אשמה תבטל את התיק לחלוטין מפלט המשטרה. העילות האחרות יותירו רישום.

התשובה כאמור חיובית. כאשר התביעה סבורה שלא מדובר בעבירה כה חמורה, בין היתר, ובמטרה להימנע מעומס על בתי משפט והכתמת שמו של האדם ברישום פלילי, ניתן להגיע עימו להסדר המכונה הסדר מותנה, אשר במסגרתו הוא מקבל עונש קל והתיק נסגר ונשאר בקטגוריה של רישום משטרתי ולא רישום פלילי.

מעבר ליתרונות שצוינו לעיל, בחלוף תקופה המוגדרת בחוק ניתן לפעול לביטול הרישום.

ניתן לבטל את הרישום המשטרתי במשטרה בשתי דרכים.
אפשרות ראשונה ומועדפת הינה בקשה לשינוי עילת סגירה. עורך הדין ילמד את חומר החקירה ויכין טיעונים מקצועיים שמטרתם לשכנע את הגורם המקצועי לשנות את העילה.
אפשרות שנייה תלויה בקריטריונים של זמן, בין היתר. ביתר פירוט: בעבירה מסוג פשע ניתן להגיש בקשה לביטול התיק בחלוף שבע שנים, וכשמדובר בעבירה מסוג עוון בחלוף חמש שנים מיום פתיחת התיק.

אם ישנו רישום משטרתי אחד בלבד, והרישום הוא על עבירה מסוג עוון, בחלוף שבע שנים הוא יתבטל אוטומטית, ללא כל צורך לנקוט בפעולה כלשהי.