תפריט ניווט מהיר
משרד עו"ד ונוטריון בחיפה - דנה שביט
אשמח לעזור בכל שאלה

בדיקת רישום פלילי

בשל פניות רבות שמשרדנו מקבל בתחום של רישום פלילי ואי הבהירות הרבה בתחום ,מצאנו לנכון ליתן מס' הבהרות ודגשים שיקלו על המתעניינים בתחום חשוב זה של רישום פלילי.

עורך דין פלילי

1. רישום פלילי הנו הגדרה של תיק שנדון בבית משפט, כלומר תיק פלילי בגינו הוגש כתב אישום לבית משפט ונקבע כי הנאשם ביצע את העבירה שיוחסה לו בכתב האישום.

2. מרשם פלילי הנו שם כולל ל-3 קטגוריות של תיקים פליליים:

א. תיק שהוגש כתב אישום ונדון בבית משפט (כלומר , רישום פלילי כפי שצוין בסעיף 1).

ב. תיק משטרה פתוח שמצוי בהליכי חקירה (המכונה בעגה המשטרתית "מב"ד").

ג. תיק סגור או תיק שעברה לגביו תקופת המחיקה.

3. מחיקת רישום פלילי, מה הכוונה? האם רישום פלילי נעלם לגמרי מפלט המשטרה לאחר מחיקה?

חשוב לציין כי רישום פלילי שנמחק לא נעלם לגמרי מפלט המשטרה. הוא עובר מהקטגוריה של "רישום פלילי" לקטגוריה השלישית בפלט המשטרה, המכונה "תיקים סגורים ותיקים שעברה לגביהם תקופת המחיקה".

4. מדוע לפעול למחיקה אם גם כך הרישום לא נעלם מפלט המשטרה?

התשובה לכך הינה כי כאשר מתבצעת מחיקת רישום פלילי ישנם גופים ספורים ביותר הרשאים לעיין ברישום זה והם:

  • יושב ראש הכנסת – לענין בחירת נשיא המדינה, וועדת הכנסת – לענין מינוי מבקר המדינה;
  • הממשלה – לענין מינוי בעלי תפקידים שמינוים מוטל עליה ולענין סעיף 8 לחוק בנק ישראל, תשי"ד-1954;
  • ועדת מינויים לפי חוק השופטים, תשי"ג-1953, חוק הדיינים, תשט"ו-1955, חוק הקאדים, תשכ"א-1961, או חוק בתי הדין הדתיים הדרוזיים, תשכ"ג-1963;
  • שר המשפטים ושר העבודה והרווחה – לענין סעיפים 10, 11 ו-15 לחוק בית הדין לעבודה, תשכ"ט-1969.
  • שר או מנהל כללי של משרד ממשלתי – לעניין מינוי לתפקיד מסווג סודי ביותר.

משמעות מחיקת רישום פלילי, הינה , שהלכה למעשה, הגופים המצוינים לעיל נוגעים לאחוז קטן מאוד מהאוכלוסייה .לכן, אדם שאינו מעוניין לבוא במגע עם הגופים הללו , למעשה, עברו נקי לחלוטין ואף אחד אינו רשאי לעיין ברישום הפלילי שנמחק וכך עתידו המקצועי אינו נפגע.

5. כיצד מתבצעת מחיקת רישום פלילי?

מחיקת רישום פלילי מתבצעת ב-2 דרכים:

א. הדרך הטבעית, כלומר, בחלוף התקופה המנויה בחוק המרשם הפלילי.
ב. בקשת חנינה לנשיא המדינה.

6. כיצד מבטלים רישום של תיק סגור מפלט המשטרה?

ישנן 2 דרכים להתמודד עם תיק סגור:

  1. הגשת ערר על עילת סגירת התיק במטרה להעביר לעילה של חוסר אשמה , דבר שיגרור ביטול הרישום מפלט המשטרה. יש לעשות כן במגבלת הזמן הקצובה לכך בחוק!!!
  2. הגשת בקשה למשטרת ישראל לביטול רישום התיק הסגור מהפלט.

חשוב לציין כי רק לאחר מספר שנים מרגע סגירת התיק (תלוי בטיב העבירה, למשל, עבירה מסוג עוון, ניתן להגיש הבקשה רק כעבור 5 שנים) ניתן להגיש את הבקשה. בקשה שתוגש לפני הזמן שנקבע בחוק, תדחה מיידית!!!

7. כיצד מתחילים תהליך של מחיקת רישום פלילי ו/או ביטול תיק סגור מפלט המשטרה?

א. הולכים לדואר וקונים בולי הכנסה בסך 30 ₪
ב. הולכים לתחנת המשטרה, לרשם התחנה, מוסרים לו את בולי ההכנסה ומבקשים פלט מרשם פלילי המכיל את כל 3 הקטגוריות (כפי שצוין בסעיף 2 במאמר זה).
ג. מעבירים את הפלט לעיונו של עו"ד פלילי, המתמחה בתחום של רישום פלילי, זאת לשם בדיקת הסיכויים להצלחת הבקשה.
ד. לאחר קבלת תשובה חיובית בנוגע לסיכויי הבקשה, מעו"ד פלילי, המתמחה בנושא של רישום פלילי, מתחילה מלאכת איסוף מסמכים, ישיבות עם הלקוח, הכנת הטיעונים המשפטיים הרלוונטיים למקרה הספציפי והגשת הבקשה לגורם המתאים עפ"י חוק.

בדיקת רישום פלילי/משטרתי

רישום פלילי הוא רישום הנמצא בידי משטרת ישראל אותו היא מנהלת על פי חוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. על אף שהרישום הפלילי הוא חסוי, ועל פי רוב רק לאדם עצמו יש את הזכות לבקש מהמשטרה לעיין ברישומו האישי, ישנם כמה גופים נוספים אשר יכולים לעשות בדיקת רישום פלילי, כמו המשטרה, השב"כ, צה"ל ועוד. פעמים רבות, אדם בעל רישום פלילי ייתקל במכשולים רבים בחייו הנוגעים ברישום הפלילי, כמו קשיים בקבלה ללימודים מסוימים או למקום עבודה הדורש תעודת יושר. משרדה של עורכת הדין והנוטריון דנה שביט הינה קצינת משטרה ותובעת פלילית בעברה ופועלת – 20 שנים כעורכת דין ונוטריון בתחום המשפט הפלילי, מעניקה לקהל לקוחותיה שירות מקצועי ובלתי מתפשר עד לקבלת תוצאה מיטבית.

בדיקת רישום פלילי – האם ניתן למחוק רישום פלילי?

על אף שמשטרת ישראל מנהלת רישום על פי חוק בו היא מתעדת למען הסדר החברתי הטוב את עברו של כל אדם שנפתח נגדו הליך פלילי, אין זה אומר שאדם שנגדו נפתח הליך פלילי המתועד ברישום פלילי במשטרה יצטרך להלך כעת כל ימי חייו עם כתם זה. ישנן כמה דרכים למחוק רישום פלילי כך שבעת בדיקת רישום פלילי בתחנת המשטרה, לא יהיה לו זכר.

  • לכל עבירה פלילית ישנה תקופת התיישנות שונה. לרוב, עשור לאחר תום ההתיישנות על עבירה פלילית נמחק הרישום הפלילי באופן אוטומטי על פי החוק.
  • אם אדם מעוניין למחוק את רישומו הפלילי לפני שתמה תקופת ההתיישנות, הוא יכול להגיש בקשת חנינה לנשיא ולמשרד המשפטים דרך עורך דינו, והבקשה תישקל בהתאם לחומרת העבירה והנסיבות.
  • ישנם יוצאים מן הכלל- למשל, הרישום הפלילי של קטין מתחת לגיל 14 ימחק חמש שנים לאחר מתן פסק הדין.

ליווי מקצועי לבדיקת רישום פלילי ומחיקתו

כאמור, אכן ניתן למחוק את רישומו הפלילי של אדם על מנת להעניק לו את האפשרות לפתוח בדף חדש בחייו ללא כתם הרישום הפלילי. על מנת לעשות כן, מומלץ לפנות אל עורך דין פלילי מומחה אשר יגיש את הבקשות הרלוונטיות בשמכם ויסייע לכם לצאת לדרך חדשה. משרדה של עורכת הדין והנוטריון דנה שביט הינו משרד עם ותק של למעלה מ- 20 שנים בסדר הדין הפלילי, ומתמחה בין השאר במתן שירותים משפטיים בתחום הדין הפלילי כגון ביטול ורישום פלילי, סגירת תיקי משטרה, טיפול בכל העבירות ועוד. פנו עוד היום למשרד עורכת הדין ונוטריון דנה שביט וצאו לחיים חדשים.

לקבלת ייעוץ צרו עמנו קשר !

טלפון סניף חיפה : 04-6082252

טלפון נייד עו"ד דנה שביט סניף תל אביב: 052-6498282