השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  שימוש בסמים בקרב בני נוער

  1. בנך/בתך נתפסו עם סמים או ביצעו עבירת סמים כלשהי?
  2. בנך/בתך זומנו לחקירת משטרה או נעצרו?
  3. כיצד מתמודדים עם כל הלחץ הזה?
  4. איך מטפלים בנער / ה שהסתבכו עם החוק?
  5. האם אוכל לעזור לבני /בתי לצאת מהבעיה כדי שעתידם לא ייהרס?
  6. כל התשובות לשאלות הללו ועוד רבות אחרות, מצויות ברשות משרדנו.
  7. הניסיון, הידע והמקצועיות של עורכי הדין במשרדנו יקנו לכם את הביטחון והשקט הנפשי להם אתם זקוקים כעת וחשוב מכל, את הידע המשפטי שיסייע לבנכם או בתכם לצאת מהבעיה אליה נקלעו.
  8. אם בהך/בתך חשובים לך, פנה למשרדנו בהקדם האפשרי!

  מה מביא בני נוער להתנסות לראשונה בסם? האם שימוש חד פעמי בסמים יביא אחריו התמכרות? מה החוק אומר על שימוש בסמים? איך המשטרה מתייחסת לקטין שלראשונה בחייו נתפס כשהוא מחזיק בסמים? על כך ועוד בגוף המאמר.

  סמים מסוכנים, מהם?

  סם מסוכן עפ"י ההגדרה הקבועה בפקודת הסמים המסוכנים הנו:

  חומר מן המפורטים בתוספת הראשונה (של פקודת הסמים המסוכנים) לרבות כל מלח שלו, וכן כל תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה של חומר כאמור ומלחיהם.

  התוספת הראשונה כאמור לעיל, הינה למעשה רשימה ארוכה מאוד של סוגי סמים וכן ציון כמות הסם הנחשבת ככמות לשם צריכה עצמית ומעבר לכך, ככמות למטרה מסחרית (ראו לעניין זה המאמר בנושא – שימוש בסמים)

  מה גורם לבני נוער להתנסות לראשונה בסמים?

  בדיקות ומחקרים שונים מצביעים על כך כי ישנם גורמים שונים שיש בהם כדי להביא את בני הנוער לעשות שימוש בסמים.

  סדר ציון הגורמים הנו אקראי.

  חסכים רגשיים בחברתנו, בה ההורים כמעט ואינם נמצאים בבית עם ילדיהם, עקב הצורך לדאוג לפרנסת המשפחה , אינם נוהגים לשוחח עימם בתדירות קבועה ו/או גבוהה, מתפתח לו חסך רגשי שהילדים אינם יודעים כיצד להתמודד עמו. כתוצאה מכך, הילדים פועלים באופן מסוים כגון שימוש בסמים כדי "לעורר את הוריהם" ,בין היתר, זו דרכם לקרוא לעזרת ההורים.

  גירויים גורם נוסף , יותר מבעבר, חשים בני הנוער צורך עז בגירויים , בהתנסויות חדשות, יש בהם יצר הרפתקנות , לעיתים בלתי נשלט ורצון אף לקחת סיכונים שאין הם יודעים את השפעתם על חייהם.

  חשיפת בני הנוער לתכנים הרבים, הן בטלוויזיה והן באינטרנט, ללא פיקוח על כך, מביא את בני הנוער לכדי מחשבה על שימוש בסמים, שכן לדעתם יש בכך כדי להביא להתרוממות רוח ולתחושת כיף. אותם תכנים בעייתיים לא חושפים כי השימוש בסמים יש בו כדי להביא לבעיות תפקודיות וחמור מכך, אף למוות, לעיתים אף מועבר מידע מוטעה לבני הנוער.

  תקופת ההתבגרות תקופה שמגבירה בקרב בני הנוער את הרצון ליטול סיכונים. שימוש בסמים בעיקר קשים כגון קוקאין או הרואין, לעיתים נחשב בקרב בני הנוער כסיכון מוגבר שיש בו אף כדי ריגוש. לכך נצרף גורם נוסף וחשוב והוא הגורם הנורמטיבי.

  גורם נורמטיבי / נורמה חברתית השימוש בסמים בחברתנו גובר עם הזמן והדבר , לצערנו, הפך לסוג של נורמה חברתית, נורמה שמביאה את הקטינים להשתמש בסמים או להתנסות לראשונה בסמים כדי להיות מקובל וחלק מאותה נורמה.

  בעיות חברתיות לעיתים, בני הנוער מחליטים להתחיל להשתמש בסמים בשל כישורים בינאישיים ו/או קשרים חברתיים בעייתיים. השימוש בסמים הנו למעשה אמצעי להתמודד עם הבעיות הללו כמו גם סוג של כניעה ללחץ חברתי/קבוצתי.

  גורמים נוספים המשפיעים על צריכת סמים בקרב בני נוער הינם בעיות במשפחה, הורות בעייתית, שימוש בסמים ע"י אדם אחר במשפחה המהווה "דוגמא" לקטין וכן בעיות נפשיות שונות.

  האם שימוש ראשוני בסמים יביא בהכרח להתמכרות הקטין?

  התשובה לכך אינה חד משמעית. יהיו קטינים שיתמכרו לתחושת הכיף והתרוממות הרוח מהשימוש בסמים, דבר שיביא להמשך שימוש ואף מעבר מסמים קלים כגון חשיש / קנבוס לסמים קשים בהמשך הדרך.

  יהיו קטינים שינסו פעם אחת סמים ובשל סיבות רבות ומגוונות יימנעו משימוש נוסף.

  מכל מקום חשוב כי הורים לקטינים בגיל ההתבגרות, יהיו עם יד על הדופק ולא יעצמו עיניהם לאפשרות כי ילדם משתמש בסמים.

  האם ניתן למנוע את השימוש בסמים בקרב בני נוער, למרות הריגוש הטמון בכך?

  מומחים רבים סבורים שהתשובה לכך הינה חיובית. לדעתם, הגורם המרכזי בבעיית השימוש בסמים בקרב בני הנוער, הינה בעיית היעדר המידע המספיק והידע אודות הסכנה הרבה הטמונה בסמים.

  ככל שההשקעה בהעברת מידע לאותם קטינים תגדל ותיעשה באופן אינטנסיבי, בבתי הספר, במתנסים, בחוגים, באינטרנט, בטלוויזיה, העברת מסר כי השימוש בסמים הנו מסוכן ביותר, וכי נער או נערה שיגעו בסמים לא ייחשבו כנורמטיביים ו"איניים" (מקובלים בחברה), אחוז המשתמשים בסמים יפחת .

  זאת ועוד, אם השימוש בסמים נבע בשל כישורים חברתיים לקויים, הרי שיש לדאוג , לפיתוח כישורים חברתיים תקינים בקרב אותם בני נוער. הדבר יכול לעשות הן ע"י ההורים שידאגו לטיפול פרטי בבעיה באמצעות גורם מקצועי מוסמך והן ע"י שילוב עם הגורמים המתאימים במסגרת בית הספר שאף הם יוכלו לסייע ,לייעץ ולכוון.

  הורים יקרים, הניחו בצד את הבושה הנובעת מעצם השימוש בסמים ע"י ילדכם, זו בעייתכם הקטנה ביותר, שימו לנגד עיניכם את טובת הילד שמצוי במצוקה קשה וזקוק לכם. לכן, דאגו להשגת עזרה ואל תהססו אף לערב את בית הספר, שכן כך תוכלו לקבל הכוונה מקצועית וגם פיקוח נוסף על ילדכם במטרה למנוע ממנו לעשות שימוש בסמים.

  מה החוק אומר על שימוש בסמים?

  החוק כמובן אוסר שימוש בסמים. בחוק ישנה אבחנה בין החזקת סמים לצריכה עצמית לבין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, קרי, לכוונות מסחריות.

  העונש עפ"י החוק לשימוש בסמים ו/או החזקה לצריכה עצמית הנו עד 3 שנות מאסר, זאת בליווי עונשים נוספים, כגון קנס, שלילת רישיון נהיגה או מניעת קבלת רישיון נהיגה ועוד.

  כיצד המשטרה מטפלת בקטין שלראשונה נתפס עם סמים?

  קטין שנתפס לראשונה עם סמים, יופנה תחילה לשירות המבחן לנוער לשם קבלת סיוע.

  באשר "לתיק הפלילי" , הרי שהמדיניות של המשטרה הינה כי אם מדובר בתיק ראשון והכמות אינה משמעותית, המשטרה תסגור לקטין את התיק כתיק "אתק" שמשמעותו אי תביעה קטין.

  התיק הנ"ל, אף לא יופיע בפלט המרשם הפלילי של הקטין!

  במקרים מסוימים, המשטרה תבחר להגיש כתב אישום כנגד הקטין, גם אם הכמות אינה משמעותית, זאת כשמעורבת בסיפור חבורת נערים המשתמשת בסמים וכשיש סוחר סמים המספק לקטינים את הסמים והם (הקטינים) אינם משתפים פעולה עם המשטרה, כשכוונת המשטרה היא לתפוס את סוחר הסמים ולא להרע לקטינים.

  יחד עם זאת, שיתוף הפעולה בנושא עם המשטרה עשוי להיות בעייתי ובעל השלכות על הקטין, שכן הקטין עשוי לומר דברים לחוקרי הנוער של המשטרה שיהא בהם כדי לפגוע בו ואף להביא לכדי הגשת כתב אישום נגדו ופגיעה בחייו בהמשך הדרך.

  לכן, ישנה חשיבות רבה, ברגע היוודע להורים שבנם/בתם משתמשים בסמים ו/או מוזמנים לחקירה במשטרה, לשכור שירותיו של עו"ד פלילי, מנוסה בתחום הנוער ובקיא במדיניות המשטרה והתנהלותה בכל הקשור לקטינים, שידע להגן על זכויותיו של הקטין, יימנע פגיעה בעתידו ואף ידע לשלב זאת באופן, מקצועי, מתון ואחראי עם הצורך בשיתוף פעולה עם המשטרה.

  לעיתים, עורך הדין הפלילי ייעץ לקטין לצמצם את שיתוף הפעולה עד לרמה מסוימת או לחילופין להימנע משיתוף פעולה עם המשטרה לשם מניעת פגיעה בעתידו של הקטין. עורך הדין יידע לבצע מאזן מקצועי בנושא ובהתאם ייעץ לקטין והוריו.

  המלצה – הורים יקרים, גם אם חוקרי הנוער אמרו לכם במהלך השיחה הטלפונית לא לדאוג וכי "הכל יהיה בסדר", זה הזמן לשכור שירותיו של עו"ד פלילי, הבקיא בתחום הנוער, כדי שבאמת "הכל יהיה בסדר", וזכויותיו של הקטין, היקר לליבכם , לא תפגענה כלל.


  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני

   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים