השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  עבירת תעבורה חמורה – נהיגה ללא רישיון

  בשישי האחרון, עצרה המשטרה נהג אמבולנס שנהג במהירות מופרזת ליד צומת יגור. לאחר בדיקת רשיונות שגרתית, התברר לשוטרים המופתעים כי האיש מעולם לא הוציא רשיון נהיגה, וכי במשך השנים האחרונות הוא מועסק כנהג בחברת אמבולנסים פרטית.

  עבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה הינה מבין העבירות החמורות שבפקודת התעבורה. הסעיף הדן בעבירה זו הינו סעיף 10 (א) לפקודת התעבורה .

  במסגרת זו, יש להפריד בין שתי אפשרויות:

  1. נהיגה במצב של אי חידוש רישיון הנהיגה – כלומר, נהג שהיה לו רישיון נהיגה, אך מסיבה זו או אחרת לא חודש רישיונו.
  2. נהיגה ללא רישיון נהיגה – נהג בלתי מורשה – מי שמעולם לא עבר טסט ולא הונפק לו מעולם רישיון נהיגה.

  מבין השניים העבירה של נהג בלתי מורשה היא החמורה.

  אי חידוש רישיון

  העבירה של אי-חידוש הרישיון נחשבת יותר כעבירה טכנית (לעתים קרובות, הרישיון לא מחודש בשל קושי כלכלי – אי תשלום קנסות המביא לאי חידוש רישיון הנהיגה במשרד הרישוי, או היסח הדעת). לכן, הענישה שבצד עבירה זו של נהיגה ללא רישיון בשל אי חידושו תהה, בדרך כלל, בדרך של הטלת קנס. במצב כזה, באם יסדיר הנהג ה"עבריין" את חידוש רישיונו בטרם הדיון המשפטי, הרי שבית המשפט יתחשב בו ברמת העונש, שכן, כאמור, רואים בעבירה זו עבירה טכנית.

  נהיגה ללא רישיון

  לעומת זאת, הנהיגה ברכב ללא רישיון של אדם אשר מעולם לא עבר טסט ולא הונפק לו רישיון נהיגה, כלומר כלומר, נהג בלתי מורשה, הינה עבירה חמורה ביותר, אשר בצידה ענישת מינימום הכוללת מאסר בפועל של עד שנתיים, מאסר מותנה ופסילה בפועל מינימאלית של רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים.

  הסיבה לגישה השונה בין שתי האפשרויות נעוצה ב"רמת הסיכון" הצפוייה מהעבריין. הראייה הינה כי אדם שבעבר הונפק לו רישיון ולפיכך עבר את דרישות המדינה בקבלת רישיון הנהיגה, חזקה עליו שהינו פחות מסוכן מנהג שלא עמד בדרישות המדינה, שלא עבר את הבחינות הנדרשות לשם קבלת רישיון הנהיגה (תיאוריה וטסט מעשי).

  אמנם, אין בתי המשפט נוהגים למהר ולהטיל עונשי מאסר בפועל ממשיים בשל עבירה זו, אך בנסיבות מסויימות אכן הדבר נעשה. במקרה זה, בו מדובר באדם הנוהג ברכב מזה 16 שנים ללא רישיון נהיגה, כשהוא נוהג באמבולנס – רכב שמסיע אחרים ובעל אחריות אף גדולה משל נהג רכב רגיל – אזי קרוב לוודאי שבית המשפט יחמיר בעניינו ואף יטיל עונש מאסר בפועל ממשי ופסילת רישיון נהיגה לתקופה ארוכה ביותר.

  איזו משמעות יש לפסילת רישיון נהיגה למי שאינו בעל רישיון נהיגה במועד הטלת הפסילה?

  המשמעות הינה שביום שבו אותו עבריין תנועה יוציא רישיון נהיגה, תכנס לתוקף אותה תקופת פסילה. אך חשוב לדעת, כי הפסילה לא תתחיל באופן אוטומטי מיום הוצאת הרישיון, אלא רק לאחר הוצאתו והפקדתו של הרישיון החדש בבית המשפט.

  כפי שציינתי, סעיף 10 (א) לפקודת התעבורה מתייחס למי שנוהג ברכב ללא רישיון נהיגה.

  בהמשך לסעיף זה – סעיף 10 (ב) לפקודה דן במי שהעמיד לרשותו של אותו נהג ללא רישיון את רכבו. הסעיף קובע כי חל איסור על בעל רכב ומי שהשליטה על הרכב בידו – להרשות למי שאין בידיו רישיון נהיגה לנהוג ברכבו. הסיפא לסעיף קובע חריג לאחריותו של בעל הרכב והיא שהוא נקט בכל האמצעים הסבירים כדי שאותו אדם לא ינהג ברכב.

  במקרה זה, היה על בעל חברת האמבולנסים ומעסיקו של הנהג העבריין, אשר הינו בעל הרכבים ולכל הפחות בעל השליטה ברכבים, לוודא שאכן נהג האמבולנס מטעמו מחזיק ברישיון נהיגה ומשלא עשה כן, הינו בעל אחריות מתוקף סעיף 10 (ב) כאמור.

  מבחינת החוק, העבירה לפי סעיף 10 (ב) לפקודה, קרי, התרה לאחר לנהוג ברכב בידיעה כי אינו מורשה לנהוג, הינה עבירה עוד חמורה יותר מהעבירה של נהיגה ללא רישיון, כאשר העונש הצפוי בחוק למי שהתיר לאחר לנהוג ברכבו כשהוא אינו מורשה לנהיגה הינו עונש מאסר בפועל של שלוש שנים ואם היה האדם שהותרה לו הנהיגה קטין מתחת לגיל קבלת רישיון, אזי עונש מאסר של 5 שנים, בצד המאסר צפוי אותו אדם לעונש של פסילה בפועל למשך 3 שנים.


  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני

   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים