השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  מח"ש – אלימות שוטרים

  אלימות שוטרים – מח"ש (המחלקה לחקירת שוטרים)

  • מה קורה כשמוגשים כתבי אישום כנגד נאשמים בגין אלימות כנגד שוטרים כשבמקביל תלונתם במח"ש כלל לא נחקרה משיקולים של "עניין ציבורי"?
  • האם אכן אין עניין ציבורי בחקירת תלונת אזרח כי הותקף ע"י שוטר אך יש עניין בחקירת המשטרה את האזרח בגין אלימות כנגד שוטרים ובהתאם הגשת כתב אישום בגין עבירה זו?
  • כיצד בית המשפט מתמודד עם סגירת תיק כנגד שוטר במח"ש בגין שיקולים של עניין ציבורי כשמנגד מוגש כתב אישום כנגד האזרח בגין תקיפת שוטר?

  על כך במאמר זה.

  מה קורה כשחשוד טוען שהותקף ע"י שוטר?

  כשאדם נחקר במשטרה בגין עבירה מסוימת (בעיקר תקיפת שוטרים) והוא מעלה בחקירתו כי שוטר הפעיל כלפיו אלימות , הרי שהמשטרה מחויבת להעביר התיק למח"ש לבדיקת טענת החשוד .

  המדינה אינה יכולה להגיש כתב אישום כנגד חשוד בתקיפת שוטרים ללא אישור של מח"ש.

  ביטול כתב אישום בעבירה של תקיפת שוטרים – התייחסות בתי המשפט

  בתי המשפט נוטים יותר ויותר לבטל כתבי אישום העוסקים בתקיפת שוטרים כשמנגד הנאשם טען כי בוצעה אלימות שוטרים נגדו ומח"ש קיבלה החלטה של סגירת תיק בשל שיקולים של עניין ציבורי.

  ביום 4.4.11, בית משפט השלום בירושלים (ת"פ 3680-09) ביטל כתב אישום שייחס לנאשמים עבירות של תקיפת שוטרים בטענה של הגנה מן הצדק משום שמח"ש סגרה את התיק משיקולים של עניין ציבורי.

  בית המשפט קבע כי ראוי היה לחקור את השוטרים והדבר לא נעשה כנדרש. בית המשפט הגיע למסקנה כי אין זה צודק להעמיד את האזרח לדין בטענה שתקף שוטר, אך אף לא לחקור כאשר מדובר בעניין הפוך – כאשר קיים חשד ששוטר תקף אזרח.

  במקרה אחר, קבע בית המשפט, כי משרדי מח"ש מחויבים לבחון את תלונת האזרחים המתלוננים כנגד שוטרים, כפי שהמשטרה חוקרת חשדות לפיהן אזרחים תקפו שוטרים. בית המשפט קבע כי קביעת מח"ש פגעה קשות בזכות הנאשם להליך הוגן ובוודאי פוגעת בהגנת הנאשם ולכן טענת הגנה מן הצדק קיימת ומתקבלת באותו מקרה ועל כן בית המשפט ביטל את כתב האישום.

  תקיפת שוטר אל מול תקיפת אזרח ע"י שוטר

  כאמור לעיל, כשמוגשת תלונה הדדית של שוטר ואזרח על תקיפת האחד בידי השני, כלומר , השוטר טוען כי האזרח הפעיל נגדו אלימות ומאידך האזרח טוען כי השוטר תקפו, ישנה חשיבות מהמעלה הראשונה כי תלונת האזרח תיבדק היטב ולא תישמר בתוך ארכיב המשטרה.

  במדינה דמוקרטית, שומרת חוק, תלונת אזרח חייבת להיבדק ואין כל סיבה נראית לעיין, לחשוב כי שוטר דובר אמת באופן תמידי והאזרח דובר שקר , כלומר שמילת השוטר עדיפה על מילתו של האזרח. לעיתים, יכולה ההגנה להשתמש בשירותיו של משרד חקירות פרטי לביצוע חקירה מעמיקה יותר של האירוע.

  גם אם אכן האזרח משקר, הרי שחובה לבדוק טענתו ולפעול לחקר האמת בנסיבות המקרה.

  חשוב לזכור כי גם אם ישנם אזרחים אשר משקרים ומעלילים על שוטר וטוענים כי תקפם, הרי שעדיין ישנם אזרחים דוברי אמת שאכן הותקפו בפועל ע"י שוטרים ולכן חשוב לבדוק היטב כל תלונה ותלונה לפי הרשומה בתוך ארכיב המשטרה.

  תפקידו וחשיבותו של עורך דין פלילי

  1. חשוב מאוד כי אזרחים החשודים בתקיפת שוטר אשר מנגד גם הותקפו ע"י שוטר, יקבלו ייעוץ מקצועי כבר בשלב הראשוני של האירוע.
  2. עורך דין פלילי ייעץ לכם בנוגע לזכויותיכם בחקירתכם במשטרה והתייחסותכם בחקירה במשטרה לנושא של תקיפתכם בידי השוטר והחשיבות של הנושא להליך הפלילי נגדכם בבית המשפט בהמשך הדרך כשיוגש נגדכם כתב אישום.
  3. עורך דין פלילי מטעמכם יהיה בקשר עם מח"ש ויבדוק קצב התקדמות הטיפול בתלונה נגד השוטרים.
  4. עורך דין פלילי מטעמכם יקבל את החלטת מח"ש ובמידה והתיק ייסגר משיקולים של עניין לציבור יגיש ערר מיידי לשם פתיחת התיק וחקירתו בצורה יסודית (הגשת ערר חשובה מאוד להמשך הדרך כשיוגש נגדכם כתב אישום בגין תקיפת שוטר).
  5. עורך דין פלילי מטעמכם יטען בהמשך, במסגרת כתב האישום נגדכם, כי יש לבטל את כתב האישום בטענה של הגנה מן הצדק משום שמח"ש סגרו את התיק נגד השוטר ללא חקירה משיקולים של עניין לציבור.
  6. עורך דין פלילי ינהל את ההליך הפלילי עבורכם , יחקור את השוטרים על דוכן העדים (כשטענת ההגנה מן הצדק לא מתקבלת) במטרה להוכיח כי אתם הותקפתם ולא ההיפך.
  7. עורך דין פלילי יגיש ערעור על החלטת בית המשפט כי אתם תקפתם את השוטר וכי יש לקבל את טענת ההגנה מן הצדק .
  8. עורך דין פלילי יעניק לכם את המקצועיות המשפטית, השקט הנפשי והביטחון להם אתם זקוקים ברגעי ההתמודדות עם כתב אישום פלילי.

  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני

   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים