השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  כשרות משפטית

  מעצרו של נחמן אינשין,החשוד ברצח בתו התינוקת, הוארך בבית משפט השלום בירושלים.

  במהלך דיון המעצר, ציין עורך הדין הפלילי של החשוד, כי הנ"ל סובל מבעיות נפשיות ויש לשולחו לבדיקה פסיכיאטרית.

  כשרות משפטית פלילית – כשירות לעמוד לדין

  כשרות משפטית הינה יכולתו ומסוגלותו של אדם לעמוד לדין בבית המשפט, להבין את הליכי המשפט, לתקשר עם עורך דין פלילי ולסייע בהגנתו.

  כאשר יש חשד כי אדם העומד לדין סובל מבעיה נפשית או שכלית (פיגור שכלי), תיערך בדיקה פסיכיאטרית, במסגרתה ייקבע האם האדם כשיר לעמוד לדין ומה היה מצבו בעת ביצוע העבירה.

  כשרות משפטית – אי שפיות הדעת

  יש לאבחן בין שני מצבים:

  1. כשירות משפטית לעמוד לדין.
  2. מצבו הנפשי של הנאשם בעת ביצוע העבירה.

  לעיתים, ישנה חפיפה בין שני המצבים/מועדים הללו, כלומר, העבירה בוצעה זה עתה והגשת כתב האישום התבצעה אף היא עתה. לכן , מועד ביצוע העבירה מקביל למועד העמדת הנאשם לדין.

  ישנם מצבים שהמועדים אינם חופפים, קרי העבירה בוצעה תקופה מסוימת לפני מועד הגשת כתב האישום לבית המשפט. במצבים אלו, יש לבחון את המצב הנפשי המשפטי של הנאשם בעת הגשת כתב האישום כדי לראות האם הוא כשיר לעמוד לדין כעת וכן יש לבדוק האם בעת בצוע העבירה סבל הנאשם ממחלת נפש מסוימת שמנעה ממנו להבין את אשר עשה או להימנע מעשיית המעשה האסור.

  אי כשירות לעמוד לדין

  אם ייקבע ע"י הפסיכיאטר המחוזי כי נאשם בביצוע עבירה, אינו כשיר לעמוד לדין ובית המשפט ישתכנע בכך לאחר חקירת המומחים ע"י עורך דין פלילי, הן מטעם המדינה והן מטעם ההגנה, אזי, יופסקו ההליכים המשפטיים הפליליים נגדו וכן יוצא צו ע"י בית המשפט המורה על אשפוזו בבית חולים פסיכיאטרי או על טיפול במרפאה פסיכיאטרית (ללא אשפוז).

  יודגש, בהמשך, לאחר שהנאשם יבריא ויוכל לעמוד לדין, ניתן לחדש את ההליכים הפליליים נגדו, זאת בתנאי שלא נקבע כי במועד בצוע העבירה מחלה נפשית מנעה ממנו, בין היתר, להבין את אשר עשה.

  מה קורה במצב שהנאשם ביצע את העבירה בהיותו חולה נפש?

  סעיף 34ח לחוק העונשין קובע כי: לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שעשה אם, בשעת המעשה, בשל מחלה שפגעה ברוחו או בשל ליקוי בכושרו השכלי, היה חסר יכולת של ממש:

  להבין את אשר הוא עשה או את הפסול שבמעשהו: או להימנע מעשיית המעשה.

  חשוב לדעת, בית המשפט אינו מחויב לחוות הדעת הפסיכיאטרית ובסמכותו לקבל כל החלטה לאחר חקירת המומחים הרפואיים ע"י עו"ד פלילי מטעם המדינה וההגנה. במידה ובית המשפט ישתכנע כי הנאשם לא היה שפוי בדעתו בעת ביצוע העבירה , אזי הנאשם לא יישא באחריות פלילית למעשה האסור שעשה.

  כיצד מתבצעת הבדיקה הפסיכיאטרית?

  תפקידו של עורך דין פלילי להעביר מידע לבית המשפט בדבר הרקע הפסיכיאטרי ובהתאם בית המשפט ישלח את החשוד/נאשם לבדיקה. במרבית המקרים בדיקה חד פעמית אינה מספיקה כדי להעריך מצבו של אדם ולכן יש לבודקו במסגרת הסתכלות.

  הסתכלות בדר"כ, משמעותה, כי האדם מאושפז למשך מספר ימים בבית חולים פסיכיאטרי , במהלכם הצוות הרפואי בוחן 24 שעות ביממה, את התנהגותו . לאחר מכן נערכת חוו"ד פסיכיאטרית, המציינת האם האדם כשיר לעמוד לדין ומה היה מצבו בעת ביצוע העבירה.


  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני

   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים