השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  בעקבות התאבדותו של שי אברהמוף: מהו אסיר/עציר "טעון השגחה"?

  זו כבר תופעה: התאבדות בבתי מעצר הפכה לאירוע שכיח. אחרי דודו טופז, אסף גולדרינג ועוד עשרות עצורים ידועים פחות, השבוע הצטרף שם נוסף לרשימה – שי אברהמוף, שנעצר רק לפני מספר ימים בחשד שהנהיג כת והתעלל בילדים.

  מאז מעצרו שהה אברמוב בכלא הדרים ובליל שישי שלף את השרוך ממכנסי הטרנינג שלו, קשר אותו לסורגים ותלה את עצמו, בזמן ששני חבריו לתא ישנים. מנהל המשמרת שהבחין באברהמוף התלוי חתך את השרוך, והחל לבצע בו פעולות החייאה.

  לאחר ניסיונות החייאה ממושכים, קבע רופא את מותו. ב"הארץ" נכתב כי עם מעצרו נערכה לאברהמוף אבחנה פסיכיאטרית בנוגע למצבו, שקבעה כי אין הוא אסיר עם נטיות אובדניות ואינו "טעון השגחה". בשב"ס מסרו כי יבדקו את הנושא.

  ע"פ הנתונים מתחילת השנה, התאבדו ארבעה אסירים בבתי המעצר ובבתי הכלא ו- 200 ביצעו ניסיונות התאבדות. את הסיבות לנתונים אלה נשאיר לדיונים, אבל כאן רצינו להתמקד בתהליך קליטת אסיר בשירות בתי הסוהר והאם הוא מאפשר מניעה של הישנות מקרים מסוג אלה.

  קליטת אסיר בשירות בתי הסוהר

  אדם שנשפט בבית המשפט ונדון למאסר בפועל , מגיע לשירות בתי הסוהר ומתחיל הליך אבחון ומיון, שבעקבותיו תתקבל החלטה לאיזה בית סוהר הוא יופנה ובהמשך תתבצע קליטתו בבית הסוהר המתאים לו עפ"י נהלי שב"ס. למשל, אסירים פליליים מאזור המרכז, שגילם מעל 18, יעברו אבחון ומיון ארצי בבית מעצר ניצן. במרכז האבחון ייערך תהליך אבחון הכולל איסוף מידע אודות האסיר, ניתוח והערכה לגביו כמו גם תהליך מיון שיקבע את זהות בית הסוהר אליו יועבר האסיר לריצוי מאסרו.

  ישנם נהלים ספציפיים בפקודת הנציבות המתייחסים לכל סוג של אסיר, בין אם גבר או אישה, קטין או בגיר, מכור לסמים אם לאו, אדם בעל תחלואה כפולה, אסירים בטחוניים וכו'.

  ניתן לחלק זאת ל-4 שלבים:

  1. קליטה.
  2. אבחון.
  3. מיון.
  4. הצבה.

  מהו אסיר טעון פקוח / השגחה?

  אוכלוסיית האסירים הינה אוכלוסייה מגוונת המכילה בקרבה אף אסירים הזקוקים להשגחה והתייחסות שונה במובן הטיפולי. ככלל עצורים ו/או אסירים טעוני פיקוח יחולקו לשתי רמות כדלקמן:

  1. רמה א' – במסגרת זו יכללו אסירים שרמת התפקוד שלהם מינימאלית וכן קשיי התנהגות מהותיים מאפיינים אותם באופן כזה שהם זקוקים להשגחה של צוות רב מקצועי ולאחר שנעשה ניסיון לשלבם באגף רגיל.

  למשל, אסירים המוגדרים חולי נפש (שאינם זקוקים לאשפוז), הפרעות אישיות קשות, אובדניים, נכויות קשות, פיגור שכלי ועוד.

  2. רמה ב' – מדובר באסירים המתפקדים ברמה סבירה והם בעלי יכולת השתלבות באגף רגיל עם ליווי ותמיכה של צוות טיפולי.

  כיצד נקבע כי עצור / אסיר הנו טעון השגחה?

  בשירות בתי הסוהר, ישנה וועדה המכילה, בין היתר, אנשי מקצוע שונים והיא זו המוסמכת להגדיר עצור /אסיר כטעון השגחה ולסווגו לרמה א' או ב'. בסמכות הוועדה לשנות הגדרת אסיר ואף להמליץ על מקום החזקת האסיר בשירות בתי הסוהר.

  הוועדה תזמין כל גורם רלוונטי שנמצא בקשר עם האסיר / עצור שברשותו מידע שיש בו כדי לסייע לוועדה לגבש החלטתה בעניין האסיר / עצור ודרך הטיפול בו.

  אסיר טעון השגחה – מה אופן הטיפול בו?

  אסיר שהוגדר ע"י הוועדה כטעון פיקוח / השגחה יטופל באופן שונה מאסיר רגיל. הוועדה אשר קבעה כי אסיר טעון השגחה, תקבע את דרך החזקתו בשב"ס, אופן הטיפול בו כמו גם את תוכנית הטיפולים באסיר והכל בהתאם למגבלותיו.

  למשל, אסיר שהנו חולה נפש, תקבע רמת המוגבלות שלו ובהתאם יוחלט אם לשלבו באגף רגיל עם פיקוח וליווי או שיש לשבצו באגף ספציפי ומיוחד בכלא שייתן מענה למגבלותיו.

  האם ישנו מעקב קבוע של הוועדה על האסיר ודרך הטיפול בו?

  התשובה הינה חיובית. וועדת טעוני פיקוח מחויבת לדון אחת לשישה חודשים לפחות או במועד אחר מוקדם יותר, בכל עצור / אסיר שהוגדר טעון פיקוח ומחובתה אף לקיים מעקב אחר דרך הטיפול בעצור /אסיר.

  האם השב"ס הוא אחראי בלעדי להתאבדויות בבתי מעצר?

  שב"ס מחויב לנהלים ספציפיים וקפדניים. במידה ושב"ס לא מילא אחר ההנחיות והנהלים, הרי שאין חולק כי האחריות להתאבדות אסיר הינה שלו ועליו ליתן הדין על כך.


  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני
   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים
    דילוג לתוכן