השאיר פרטים ונחזור אליך בהדקם

  אלימות שוטרים – עבירות אלימות – מח"ש

  מאמר זה יעסוק במשמעות של אי חקירת טענת אזרח כי שוטר תקף אותו.

  ישנם לא מעט מקרים שישנה טענה מקבילה , הן של אזרח והן של שוטר כי האחד תקף את השני, המדינה מחליטה להגיש כתב אישום כנגד האזרח בעוד שמח"ש סוגרת את התיק כנגד השוטר מעילה של "אין עניין לציבור".

  האומנם אין עניין לציבור? כיצד בתי המשפט מגיבים למצב זה? על כך במאמר זה.

  אלימות שוטרים

  לצערנו הרב, ישנם לא מעט מקרים ששוטרים נוקטים באלימות כלפי אזרחים, לצערנו הרב מעט אזרחים פונים למח"ש להתלונן על עבירות אלימות מצד שוטרים ולצערנו הרב במקרים לא מעטים מח"ש בוחרת לתת אמון מוחלט בשוטר ולסגור את התיק כנגד השוטר בעילה של "אין עניין לציבור".

  האם באמת אין עניין לציבור בבדיקת טענת אזרח כי שוטר נקט באלימות כלפיו? התשובה החד משמעית בסוגיה זו הינה : לא !!!

  רבות דובר בפסיקה על נושא זה. עורכי דין פליליים מכל רחבי הארץ מלינים על תופעה זו ובחלק לא מבוטל של מקרים בתי המשפט נענים לבקשות עורכי הדין הפלילים ומבטלים כתבי אישום כנגד נאשמים שהואשמו בעבירה כלפי שוטר כשבמקביל נטענה ע"י האזרח טענה כי הוא זה שלמעשה הותקף ע"י השוטר, אך מח"ש סגרה את התיק בעילה של "אין עניין לציבור".

  נקבע ,כי לא ייתכן שאין עניין לציבור בבדיקת טענה כי שוטר נקט באלימות פיזית כנגד אזרח. הדבר גורם לפגיעה באמון הציבור הן במשטרה והן בבתי המשפט.

  ביטול כתב אישום בעבירות אלימות כנגד שוטרים

  בהחלטה עדכנית מחודש דצמבר 2010, ביטל בית המשפט בקריות (כב' השופטת תדמור-זמיר) כתב אישום כנגד נאשמים .

  כתב האישום ייחס לנאשמים עבירות של תקיפת שוטר, תקיפה הגורמת חבלה של ממש והעלבת עובד ציבור ולנאשם השני אף יוחסה עבירה של איומים כלפי שוטרים .

  אחד הנאשמים טען בחקירתו במשטרה כי הוא זה שהותקף ע"י השוטרים ונחבל בידו ומסיבה זו נשלח התיק למח"ש ע"י היחידה החוקרת (עפ"י נוהלי המשטרה, כאשר חשוד טוען בחקירתו כי הותקף ע"י שוטר, ישנה חובה להעביר תלונתו למח"ש ורק לאחר קבלת אישור מח"ש להגשת כתב אישום כנגד האזרח ניתן להגיש את כתב האישום לבית המשפט).

  מה קרה עם תלונת החשוד כי הותקף ע"י שוטר?

  כעבור 5 חודשים, נשלחה הודעה ממח"ש לחשוד שהתלונן, לפיה יהיה זה לא נכון לפתוח בחקירה פלילית כנגד השוטרים וזאת מטעמים הנוגעים לבחינת העניין הציבורי הכולל בחקירת התיק, כלומר "אין עניין לציבור".

  המדינה טענה כי החשוד שהתלונן לא שיתף פעולה עם מח"ש ולכן התקבלה החלטה לסגור את התיק כנגד השוטרים.

  עמדת בית המשפט

  בית המשפט דחה את עמדת המדינה וקבע כי בהתנהלותה כלפי אותו נאשם היה משום פגם חמור שתוצאתו הינה פגיעה בנאשם.

  בית המשפט העלה את השאלה "הכיצד ייתכן שלציבור אין עניין בחקירת איש חוק אשר אזרח מתלונן שהותקף על ידו במסגרת מילוי תפקידו?" – בית המשפט אף ענה על שאלה זו בכך שציין כי מח"ש, לא זו בלבד שהחליטה לסגור את התיק כנגד השוטר מחוסר עניין לציבור, היא בחרה אף שלא לפתוח כלל בחקירה מהטעם האמור של היעדר עניין לציבור ובכך העצימה את הפגם שבהתנהגותה. יתירה מכך, בהחלטתה יש משום אפליה פסולה שעלולה להביא לפגיעה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק.

  תוצאות סגירת תיק מח"ש

  בית המשפט קבע כי הצדק מחייב בירור שתי הגרסאות- הן של השוטר והן של האזרח באופן אובייקטיבי ושווה. נקבע כי איזון נאות בין כלל הערכים, העקרונות והאינטרסים השונים הכרוכים בקיום ההליך הפלילי מצדיק במקרה דנן, את ביטול העבירות המיוחסות לנאשם כלפי השוטרים, דבר שמשמעו, ביטול כתב האישום.

  לסיכום, הותקפתם ע"י שוטר? פנו מיידית למח"ש, ספרו אודות האלימות כלפיכם מצד השוטר. גם אם מח"ש יסגרו את תיק החקירה כנגד השוטר האלים, ניתן להיאבק בכך ורצוי כמובן, באמצעות עו"ד פלילי שיעלה את הטענות המשפטיות הנכונות והרלוונטיות למקרה הספציפי.

  ניתן להגיש ערעור על סגירת התיק. אם מח"ש לא ישנה החלטת סגירת התיק והמדינה תגיש נגדכם כתב אישום ניתן להיאבק בכך באמצעות עו"ד פלילי בבית המשפט.

  מאבק מקצועי, עיקש ומתמיד יביא במקרים הנכונים לביטול כתב האישום כנגד האזרח .


  מוזמנים לשתף את הכתבה

  לייעוץ ראשוני

  השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   לייעוץ ראשוני
   השאירו פרטים ונחזור בהקדם

    חברה מקצועית לקידום אתרים חברה מקצועית לקידום אתרים
    דילוג לתוכן